IMG_0709.JPG

 Witaminy z grupy B

Wit B czyli tak zwany kompleks wit B .Wit B jest wiele a każda z nich oznaczona jest dodatkowo numerkiem, więc tak b1, b2, b3, itd nawet b12. Każdą z nich możemy znaleźć w tych samych produktach spożywczych dlatego nazwane zostały kompleksem wit B bądź grupą witamin B.

Możemy znaleźć ją produktach takich jak drób, wołowina, wątroba, mięso , rośliny strączkowe,pestki dyni, pestki słonecznika,ryż, suszone owoce. 

Glównie wit z grupy B poprawiają koncetrację, poprawiają nastrój , potrzebne są do,prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Jednak każda z nich ma dodatkowe działanie, na które warto zwrócic uwage :

Wit B1:tiamina-brak tej wit prowadzi do osłabienia układu nerwowego,zaburzenia koncentracji,
Wit B 2 ryboflamina-podstawową rolę pełni w procesie metabolizmu i przemiany energii chemicznej na energię przydatną w organizmie. Ryboflamina występuje w przetworach mlecznych, jej większe zapotrzebowanie mają kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.
Wit B 3 niacyna inaczej wit PP – brak tej wit to osłabienie organizmu, bóle głowy, problemy skórne.
Wit B 5 kwas pantotenowy-znana jako wit antystresowa, poprawia układ odpornościowy, układ nerwowy.
Wit B 6 pirydoksyna-brak tej witaminy to niedokrwistość i zmiany chorobowe skóry.
Wit B 7 biotyna- brak tej wit B może prowadzić do osłabienia organizmu, wypadania włosów ,problemów skórnych, utratą apetytu, nudności.
Wit B 9 kwas foliowy-glównie polecany dla kobiet w ciaży, bądź planujących zajść w ciażę. Ma ogromny wpływ na plód i  jego rozwój, na układ krwionośny, nerwowy, rozwój mózgu i kości.
Wit B 12 cyjanokobalamina-poprawia układ nerwowy i koncentrację, wpływa na dobry nastrój i pomaga w uczeniu się. Jej niedobór może prowadzić do anemii,stanu depresyjnego, biegunki,

Kompleks wit z grupy B można nazwac kompleksem stress free. Jest bardzo ważnym zestawem wit do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego, koncentracji. W przypadku studentów, bądź intensywnie pracujących ludzi zapotrzebowanie na tą wit jest większy. Jest ważnym kompleksem witamin do prawidłowego rozwoju i wzrostu naszych noworodków, dzieci. Kompleks wit z grupy B nie ma zastosowania w kosmetyce choć jej niedobór w organiźmie może znacznie pogorszyć stan naszych włosów, prowadząc do mocnego ich wypadania.Prawidłowe odżywianie nie powinno prowadzić do niedoboru wit z grupy B.