image-49.jpg

Witamina E witaminą młodości?

Witamina E, dlaczego taka ważna? Zwana często  ” witaminą młodości” , bądź ” witaminą płodności”. Zobaczcie same dlaczego.

Witamina E razem z takimi witaminami jak A, D,K należą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli nie wydalamy ich z moczem czy z potem jak te rozpuszczalne w wodzie.

Jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy stojąc obok witaminy A i C, chroni organizm przed zanieczyszczeniem środowiska, przed tzw stresem oksydacyjnym oraz ma działanie przeciw wolnym rodnikom. Oprócz tego witamina E przeciwdziała zakrzepom, chroni krwinki czerwone. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku,ale również niezbędna jest w ciąży gdyż jest współodpowiedzialna za jej utrzymanie plus prawidłowy rozwój płodu. Badania dowodzą, że ma ogromny wpływ na zatrzymanie rozwoju takich chorób jak Alzheimer, nowotwór prostaty, rak piersi, szyjki macicy czy choroby wątroby. Nadal trwają badania nad rakiem płuc. 
Co jak są niedobory?

Bardzo rzadka przypadłość ale może się zdarzyć. Ogólne zmęczenie, anemia, problemy z zębami z kośćmi, podatność na infekcję, rogowacenie i starzenie się skóry,wypadanie włosów.
Gdzie znajdziemy jej najwięcej?

Żółtka jaj, biała kapusta, szpinak, orzechy laskowe, migdały, pestki z dyni, wszelkiego rodzaju orzechy, słonecznik. Avocado, kiwi, oleje słonecznikowy, rzepakowy ale tylko te na zimno tłoczone. 
Zastosowanie w kosmetyce:

Witamina młodości czyli działanie przeciwzmarszczkowe musi być. 

Jako silny utleniacz neutralizuje wolne rodniki, które odpowiedzialne są niestety za zmarszczki, szarość skóry,podrażnienia. Posiada również właściwości odżywcze , regenerujące, nawilżające i lekko natłuszczające. Wspomaga również ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Kremy z wit E mogą być również używane do leczenia łuszczycy, egzemy, podrażnień skórnych, i cery trądzikowej. 

Olejki z witaminą E będą świetną kuracją regeneracyjną podczas lata i wczesną jesienią. 

Witamina E ma również świetny wpływ na włosy. Wzmacnia, nawilża i odżywia je . Delikatnie ciepły olejek z witaminą E wsmaruj w skórę głowy i we włosy raz w tygodniu. Cebulki włosów wzmocnią się a włosy będą odżywione. 
Dlaczego Witamina płodności?


Jest niezbędna w ciąży a szczególny wpływ ma na rozwój wzroku dziecka, dlatego nie można o niej zapominać. Ponadto jak twierdzą lekarze wraz z kwasem foliowym zapobiega uszkodzeniu układu nerwowego i rozwojowi wad wrodzonych płodu. Ma również wpływ na masę urodzeniową dziecka. Jej niedobór może spowodować zbyt wczesny poród, obumarcie płodu, zatrucie ciążowe , które zagraża życiu i dziecka i matki.

Czy można przedawkować? 

Wszystko w nadmiernych ilościach jest szkodliwe. Zawsze należy znaleźć złoty środek. Jak masz zbilansowaną dietę, zdrowo się odżywiasz na pewno nie potrzebujesz dodatkowych suplementów. Jak jednak przyjmujesz takie zwróć uwagę na dawki witamin jakie występują w dziennych zastosowaniach, najlepiej jednak konsultuj to z lekarzem. Warto raz w roku zrobić sobie badanie krwi i wtedy wiadomo czy musimy przyjmować ekstra suplementy. 

Witamina E rozpuszcza się w tłuszczach więc dłużej utrzymuje się w naszym organizmie i łatwiej ją przedawkować. Samą dietą jednak nigdy nie przedawkujemy żadnych witamin. W suplementach wystarczy jedna kapsułka dziennie. 
Objawy takie jak podwójne widzenie, zmęczenie, zaburzenia jelitowe,osłabienie mięśni mogą być przyczyną przedawkowania. 

Dodaj komentarz