img_2681.jpg

Pokrzywa zasuszona?

Zbieraliście pokrzywę w tym roku?

Po co, na co, i dlaczego??

Już pra pra babki wiedziały, że pokrzywę stosuje się w lecznictwie i kosmetyce. Z szacunkiem traktowały ten chwast zwłaszcza w kwietniu i maju, gdzie młode listki idealnie nadają się na zbiory.

Po co?
Przede wszystkim pomaga na cały układ trawienny, żołądek,trzustka i na wątrobę. 

Jest moczopędna, wspomaga wydalanie szkodliwych substancji z naszego organizmu takie jak złogi kwasu moczowego. Przeciwdziała zatrzymaniu się płynów w naszym organizmie.

Zawiera masę makro i mikroelementów, wit A,K, B2. 

Kobietom w ciąży przyniesie ulgę przy wzdęciach, czy notorycznym uczuciu zgagi.


Jeżeli chodzi o skórę to działa leczniczo na ropnie, trądzik,łupież i łojotok. Nie bez powodu jest jednym z głównych składników, ziołowych szamponów do włosów tłustych. 

Napar z pokrzywy ukoi podrażnioną skórę trądzikową, zmniejszy zaczerwienione wypryski.
Kwiecień-Maj jest miesiącem zbiorów pokrzywy, to jej czas gdzie młode listki już są dobrze wykształcone a roślina jeszcze dobrze nie zakwitła. Najlepiej zbierać te młode listki, one mają najwięcej właściwości leczniczych. Nie zapominajcie jednak,że pokrzywa rosnąca przy drodze jest narażona na wiele zanieczyszczeń, plus ogromne ilości ołowiu, tej nie chcemy zbierać! Zbieramy z ogrodów, lasów z dala od miasta. 
Po zbiorach naturalnie suszymy w przewiewnym pomieszczeniu, ale nie na słońcu. Najlepiej ułożyć rozdzielone listki na gazecie i pozostawić do naturalnego wysuszenia. 

Wyschnięte już liście możesz zaparzać codziennie jako herbatkę aby poprawić trawienie, usprawnić pracę jelit.

Do tego bardzo dobrze wpływa na skórę i paznokcie oczywiście przy regularnym stosowaniu. 

Możesz również zaparzyć większą ilość a wywar po ostygnięciu przelać do butelki z atomizerem . Gotowy tonik może służyć ci do przemywania twarzy, bądź jako mgiełka do włosów.

Więc nie taki zły ten kłujący chwast co? 

Macie już swoje suszki? Ja już mam, robię zapasy na cały rok…

Dodaj komentarz