image-46.jpg

Czy kobiety w ciąży powinny się opalać?

Planujesz ostatnie wakacje we dwoje, bo już za chwilkę powiększy się wasze gniazdko. Lato w pełni, którym oczywiście chcesz się cieszyć jak co roku. Jednak tym razem musisz ostrożniej podejść do tematu plażowania. Ten post jest dla ciebie. Jak bezpiecznie spędzać czas na słońcu będąc w ciąży?

Czy kobiety w ciąży powinny się opalać? Ekspozycja na słońce to samo zdrowie, zwiększa w naszym organizmie produkcję witaminy D, która wraz z wapniem jest bardzo potrzebna do budowy kości przyszłego potomstwa, ale również nas dorosłych.

Ekspozycja na światło dzienne ma w sobie same korzyści, jednak mówimy tutaj o spacerach, przebywaniu na świeżym powietrzu. A czy kobiety w ciąży powinny się opalać?

Szybkie pytanie i szybka odpowiedź-Nie! Nie leżeć plackiem, nie spalać się na czekoladkę!

A dlaczego? Wzmożona produkcja hormonów, może przyczynić się do powstawania brązowych plam na twarzy, nawet na całym ciele podczas ciąży a dodatkowa ekspozycja na słońce może je tylko nasilić. Więc w przypadku kobiet ciężarnych należy chronić skórę przed promieniowaniem podwójnie. 

Skóra-największy organ naszego organizmu ma chronić nasze narządy wewnętrzne , tym samym płód. Zbyt wysokie promieniowanie słoneczne, zbyt długa ekspozycja na słońce nie wpływa korzystnie na malucha -tak alarmują lekarze. Więc warto brzuch mieć raczej przykryty, bądź dokładnie wysmarowany. No właśnie, ale czy wszystkie te kosmetyki, które występują w drogeriach i perfumeriach mogą być używane przez kobiety w ciąży?

Większość kosmetyków do opalania zawiera filtry chemiczne, czyli związki których kobieta w ciąży nie powinna używać przez cały okres ciąży plus czas karmienia. Jedyne filtry jakie można używać podczas „okresu macierzyństwa”, są to mineralne filtry przeciwsłoneczne w kosmetykach głównie naturalnych, organicznych.

Są to kosmetyki bardzo delikatne, bez ulepszaczy, polepszaczy zwykle o wysokich filtrach. Nie występują po nich poparzenia ani żadna nadwrażliwość na kosmetyk, co może wystąpić przy filtrach chemicznych. Filtry chemiczne przenikają do krwiobiegu, tym samym docierają do maluszka. Jak sama nazwa wskazuje są to związki chemiczne a w ciąży wszystko co kojarzy nam się z chemią odstawiamy.


Jednak skórę muszą chronić przyszłe mamy tak samo, a nawet bardziej niż wcześniej.

W kosmetykach do opalania szukaj takich składników jak:

Titanium Dioxide, Zinc Oxide. Związki te są dobrze tolerowane przez skórę, rzadkością są jakiekolwiek reakcje alergiczne.

Mineralny krem ochronny do opalania działa od razu, w przypadku wszystkich innych należy odczekać jakieś 20 minut przed ekspozycją na słońce.

Co to jest Dwutlenek Tytanu- to biały minerał, który występuje naturalnie i związek ten jest akceptowany przez wszystkie stowarzyszenia eko kosmetyków naturalnych.

Wady:

Kremy mineralne są dość tłuste, pozostawiają białą powłokę na skórze, ciężko się rozsmarowują, ale bez przesady da się to ogarnąć. Na skórze powstaje warstwa ochronna , która odbija czy też rozprasza promienie słoneczne i odbija je. Na powierzchni skóry powstaje film ochronny, bloker dla promieni UVB, ale tylko częściowo na promienie UVA. Chociażby dlatego kobiety w ciąży nie powinny leżeć plackiem w bikini. Spacery na słońcu, oczywiście w kapeluszu, przykryty brzuszek (choć niekoniecznie ) i kremy mineralne. 

Pamiętajcie, żeby dokładnie czytać składy kremów, nawet tych aptecznych, warto wiedzieć więcej o związkach chemicznych czy mineralnych jakie stosujecie podczas ciąży.

Przyszłe mamy też chcą wyglądać świeżo i promiennie w letnie dni. Też chcą cieszyć się wakacjami i złotą opalenizną. No właśnie złotą, delikatną, bez poparzeń i zbędnych podrażnień skóry. Więc chroń swoją skórę i swojego malucha już od pierwszych dni! 

Produktów możesz szukać w sklepach ze zdrową żywnością na eko półkach kosmetycznych. W naturalnych mydlarniach, czy też drogeriach. Półki z kosmetykami aptecznymi będą bardzo pomocne niemniej jednak zawsze czytaj skład, bądź poproś obsługę o pomoc.


Informacje na opakowaniu takie jak:

No parabens, no harsh chemicals used, no dihydroxyacetone- który występuje w samoopalaczach bądź produktach do opalania już brązujących, powinny mieć dla ciebie cenne znaczenie.

Natural, organic taką głównie kosmetyk powinien mieć etykietkę a i plus hypoalergiczne, gdyż będąc w ciąży skóra może stać się bardziej wrażliwa, wręcz nadwrażliwa!

Przyszłe mamy też mogą plażować, jak tylko ochronią się podwójnie;)

Dodaj komentarz