img_2729-2.jpg

Alergia na słońce – co to takiego?

Alergia na słońce.Czy jest coś takiego jak uczulenie na słońce?

Okazuje się że jest i co roku cierpi na nią coraz to większa ilość osób. Myślę, że w okresie plażowania każdy powinien zapoznać się z tym tematem. Przyczyny, objawy i jak zapobiegać.
Jak około 8 lat temu koleżanka po wakacjach powiedziała mi, że nie mogła zbytnio cieszyć się słońcem bo okazało się, że ma na nie uczulenie, dość sceptycznie do tego podeszłam. Jednak z roku na rok coraz więcej ludzi skarży się zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim na podrażnienia skóry. Dotyczą każdego rodzaju skóry nie tylko osoby o bardzo jasnej karnacji są narażone na większe ryzyko uczulenia. Jedna z moich koleżanek z pracy w marcu tego roku wybrała się na wakacje na wyspy hiszpańskie. Niezbyt wysoka temperatura, bo to dopiero marzec więc około 25-27 stopni. Kobieta o śniadej karnacji, czarnych włosach i ciemno-brązowych oczach. Nigdy nie doznała żadnego poparzenia słonecznego, nie opala się ani na czerwono ani na różowo. Po 15 minutach na słońcu zawsze jej skóra jest brązowa. Tym razem było inaczej jak zwykle miała ze sobą spf 30 i nic innego by się nie wydarzyło gdyby nie natychmiastowa wysypka. Bąble jak po oparzeniu, pieczenie, swędzenie, wręcz ból skóry. Każdy promień słońca powodował nieprzyjemne uczucie szczypania. Przewiewne ubranie, ale z dłuższym rękawem niż zwykle, mogło ją tylko uchronić. 

Więc, jakie są przyczyny?
Pierwsza to taka, że zaraz po zimie nasza skóra jest bardziej narażona na poparzenia, uczulenia , podrażnienia. Nie zdążyła jeszcze wytworzyć zbyt wystarczającej ilości melaniny do ochrony skóry. Często się zdarza , że właśnie przy pierwszym kontakcie ze słońcem, skóra przechodzi szok w wyniku czego występuje uczulenie i podrażnienie skóry.

Druga to mogą być chemiczne składniki w kosmetykach, które wraz z kontaktem ze słońcem powodują natychmiastowe uczulenie. Wszelkie leki, antybiotyki, czy nawet antykoncepcja mogą powodować alergie skórne na słońce. Jak przyjmujesz jakieś leki, antybiotyki to warto skonsultować to z lekarzem, czy ekspozycja na słońce nie sprawi, że będziesz cierpieć niepotrzebnie.
Jakie objawy?

Już po kilku minutach przebywania na słońcu mogą wystąpić swędzące czerwone bąble. Rumień, obrzęk, pęcherze, pieczenie, świąd. Swędzące wypryski i grudki mogą również wystąpić po 48 godzinach od opalania i występują nie tylko w miejscu eksponowanym na słońce. 
Jak występują tego typu objawy alergii na twojej skórze i nie jest to wynik zbyt długiego plażowania a krótkiego przebywania na słońcu, warto zwrócić się z tym do dermatologa. Tymczasem można sobie pomóc maścią z cynkiem, bądź łagodnym preparatem po opalaniu. Wszelkie kremy typu Penaten, Sudocream, Bepanthen czy hydrocortisonum też mogą pomóc chwilowo, niemniej jednak wizyta u lekarza prędzej czy później będzie niezbędna. 
Możemy przeciwdziałać ( nie zawsze będzie to skuteczne na 100 procent ), odpowiednia ilość beta-karotenu w organizmie chroni naszą skórę przed poparzeniami jak i przed alergią na słońce. 

Jak wybierasz się na gorące urlopowanie kilka tygodni przed zacznij zażywać beta-karoten w kapsułkach, bądź wypij przynajmniej jedną szklankę soku z marchwi dziennie. Pamiętaj jednak że beta-karoten obciąża wątrobę więc nie możemy go przyjmować cały rok. 
Bez wysokiego filtra czy nawet blokera nie obejdzie się już kochana. Alergia może być tak silna, że nawet późną jesienią mogą doskwierać ci promienie słoneczne. Badanie krwi będzie niezbędne aby stwierdzić czy wykluczyć nadwrażliwość, więc zadbaj o to jak tylko możesz. 

Osoby ze skłonnością do trądziku różowatego, osoby z bardzo jasną, bądź jasną karnacją dodatkowo są narażone na alergie skórne. 

Oczywiście nie należy się bać słońca, nie popadajmy w paranoję! Wystarczy dobrze się chronić wysokimi filtrami i połowa sukcesu za nami. Jak już wystąpi alergia czy nadwrażliwość dopiero lekarz będzie niezbędny i doda ci więcej instrukcji.

Dodaj komentarz